25.03.2018
Euro 2012 Gdańsk

Kategorie


Archiwa


Meta:


Rozpoczęcie budowy stadionu piłkarskiego

15 grudnia 2008. Autor: admin

Wbiciem symbolicznego gola i przyjazdem zupełnie realnych koparek i spycharek rozpoczęła się w poniedziałek budowa stadionu piłkarskiego w Letnicy.  Obiekt ma być gotowy za dwa lata, w grudniu 2010.  Pierwszy mecz: wiosną 2011.

Na placu w Letnicy, gdzie za dwa lata stanie jeden z największych stadionów w Polsce, w poniedziałek stało jedynie kilka koparek i wywrotek oraz niewielki namiot w kształcie i kolorze przyszłej areny.

- Ten prawdziwy będzie większy - żartował Ryszard Trykosko,  prezes spółki BIEG 2012, która prowadzi budowę stadionu.

I rzeczywiście: stadion piłkarski w Letnicy będzie jednym z największych obiektów w Gdańsku. Będzie długi na 227 m,  szeroki na 197 m i wysoki na 45 m. Dla porównania falowiec przy ul. Obrońców Wybrzeża ma 860 m długości, a wieża kościoła Mariackiego ok. 82 m wysokości.

Zanim jednak stadion powstanie,  trzeba wyrównać teren,  wykonac meliorację, a także wymienić grunt - ten,  który dziś jest w Letnicy,  nie nadaje się do stawiania na nim konstrukcji. I za to właśnie odpowiada firma Wakoz,  której pracownicy wbili pierwszą łyżkę koparki w ziemię w Letnicy.

- Torf wywieziemy do żwirowni pod Gdańskiem. Odpady niebezpieczne najprawdopodobniej do zakładu utylizacyjnego w Koninie.  Muły być może zostaną wysypane do Zatoki Gdańskiej - tłumaczył Andrzej Mastalerz, odpowiedzialny w Wakozie za prace w Letnicy.

Roboty prowadzone przez Wakoz są o tyle ważne,  co mało spektakularne: - Gdy opuścimy plac robót w czerwcu,  ten teren będzie wyglądał praktycznie tak samo,  tylko będzie bardziej płasko i stabilnie - śmiał się Andrzej Mastalerz.

Zanim jednak do tego dojdzie przez plac budowy przewinie się ogromna ilość sprzętu budowlanego, w tym koparek,  spycharek i wozideł.  Samych wywrotek, którymi z Letnicy będzie wywożony torf,  grunt i odpady będzie ok. 100.

- Budowa zawsze jest uciążliwa dla okolicznych mieszkańców,  ale postaramy się te niedogodności zminimalizować.  Ciężarówki będą jeździć przede wszystkim nocą,  przed wyjazdem z placu budowy zostaną oczyszczone ich koła i podwozie, aby błota nie wywozić na ulice miasta - zapewniają przedstawiciele Wakozu.

źródło trojmiasto.pl

Kategorie: Postęp prac |

Komentowanie zabronione.