25.03.2018
Euro 2012 Gdańsk

Kategorie


Archiwa


Meta:


Budowa Baltic Areny

23 grudnia 2008. Autor: admin

Budowa Baltic Areny została podzielona na trzy główne przetargi. Jeden został rozstrzygnięty (od tygodnia firma Wakoz prowadzi na Letnicy prace ziemne i melioracyjne), drugi potrwa do kwietnia 2009 (siedem firm rywalizuje o to, kto wykona główne prace budowlane), a Biuro Inwestycji Euro 2012 w Gdańsku przygotowuje trzeci przetarg. Będzie dotyczyć wyposażenia Stadionu Piłkarskiego w Gdańsku w elektronikę.

Przetarg będzie obejmować m.in. dostarczenie monitoringu i nagłośnienia, systemów alarmowych, czytników biletów, zainstalowanie sieci kablowej i telefonicznej, wyposażenie stanowisk dla dziennikarzy, zaopatrzenie pracowników stadionu w służbowe komórki. A także m.in. dostarczenie monitorów LCD.

- Zawisną wszędzie tam, skąd nie będzie widać murawy, m.in. na antresoli, w pubie, w salach konferencyjnych czy w muzeum sportu. - mówi Michał Kruszyński, rzecznik BIEG-u. - Na razie nie jesteśmy w stanie określić, jaka będzie ich liczba. Ona może wzrosnąć, gdy np. część powierzchni komercyjnej zostanie wynajęta na fitness club, którego właściciel zażyczy sobie montaż monitorów co 2-3 metry - dodaje rzecznik.

Jaki będzie kosztorys przetargu?

- Za wcześnie odpowiadać na to pytanie. - mówi Marcin Szpak, wiceprezydent Gdańska. - Dywagowanie groziłoby pomyłką o kilkadziesiąt milionów złotych. Trzeba poczekać, aż BIEG otrzyma projekt wykonawczy stadionu.

Zgiodnie z kontraktem z biurem projektanckim RKW, materiały z Duesseldorfu mają dotrzeć do 31 grudnia. Ale prawdopodobnie wszystkie papiery w BIEG-u znajdą się już jutro.

- Po analizie dokumentów, około połowy stycznia powinna być znana zarówno liczba kamer czy megafonów, jak i kosztorys - dodaje Kruszyński.

Ogłoszenie przetargu na elektronikę planowane jest w kwietniu 2009, a jego rozstrzygnięcie - w styczniu 2010.

Zwycięzca przetargu budowlanego będzie odpowiedzialny także m.in. za montaż krzesełek i sanitariatów. Powierzchnia gastronomiczna zostanie wydzierżawiona prywatnym firmom, które będa odpowiadać za wyposażenie restauracji, pubu czy barów fast-food.

Podpisywanie umów na wynajmowanie powierzchni rozpocznie się w przyszłym roku. Odpowiedzialny za to będzie operator stadionu. Na dziś wszystko wskazuje, że będzie nim BIEG. Zgodnie z obecnymi przepisami specustawy o Euro 2012, BIEG, czyli spółka celowa, odpowiedzialna tylko za wybudowanie stadionu, musiałby zakończyć działalność 31 grudnia 2012, a miasto musiałoby stworzyć nowy twór do zarządzania spółką. Przygotowywana jest jednak nowela specustawy, dzięki której BIEG będzie mógł funkcjonować także po 2012 r. i płynnie przejdzie od roli inwestora do operatora.

Bryła bursztynu, którą przypomina gdański stadion, prowadzi w rankingu na stronie PL 2012 (www. 2012.org.pl) na najładniejszą arenę Euro. Minimalnie wyprzedza Stadion Narodowy w Warszawie.

źródło:  Dziennik Bałtycki

Kategorie: Plany |

Komentowanie zabronione.