25.03.2018
Euro 2012 Gdańsk

Kategorie


Archiwa


Meta:


Motel z kontenerów na Euro 2012

27 lutego 2009. Autor: admin

Młoda architektka ma pomysł na sąsiedztwo Baltic Areny. W miejscu podupadającej lokomotywowni, znajdującej się sto metrów od powstającego stadionu, widzi zbudowany z kontenerów motel, restaurację i multimedialną bibliotekę. Miasto: - Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje.

Z kontenerów można stawiać wielorodzinne budynki mieszkalne

Z kontenerów można stawiać wielorodzinne budynki mieszkalne

- 1,5 ha terenu przy ul. Kochanowskiego  dziś straszy swoim widokiem - mówi Natalia Soliwoda, która w grudniu obroniła dyplom na wydziale architektury Politechniki Gdańskiej. - A przecież, jako przyszły sąsiad stadionu piłkarskiego, może stać się bazą noclegową dla gości Euro 2012 i uatrakcyjnić życie mieszkańców dzielnicy.

W swym dyplomowym projekcie Soliwoda proponuje wykorzystanie lokomotywowni, której właścicielem jest PKP Nieruchomości, na restaurację, salę taneczną, wypożyczalnię rowerów czy ściankę wspinaczkową. A wokoło park i ścieżki rowerowe.

- Budynek powinien stać się miejscem wspólnych spotkań mieszkańców Letnicy - mówi architektka. - A w sąsiadującej z lokomotywownią wieży ciśnień, w której jeszcze kilka lat temu działał klub muzyczny Siouxie, umieściłam bibliotekę multimedialną - wypożyczalnię książek, filmów i gier.

Clou projektu jest motel zbudowany z portowych kontenerów, które stanowiłyby piętro obiektu.

- Różnokolorowo pomalowane, ocieplone, wyposażone w system sanitarny i wsunięte w metalową konstrukcję, pełniłyby funkcję przenośnych pokojów i pracowni artystycznych - wyjaśnia Soliwoda. - Do ich przemieszczania i ustawiania służyłby, dominujący nad całością, stoczniowy dźwig.

Budowanie z kontenerów to przykład coraz popularniejszego na świecie recyclingu w architekturze, czyli ponownego wykorzystania poszczególnych elementów, ale w inny sposób niż zakłada ich przeznaczenie.

- Przemawiają za tym nie tylko względy ekonomiczne - podkreśla Soliwoda. - Gotowe moduły, jakimi są kontenery, można przestawiać niczym klocki lego.

Mieszkania z kontenerów stają coraz popularniejsze - w Londynie, w Trinity Buoy Wharf nad Tamizą działa już całe Container City, gdzie mieszkania są trzy razy tańsze od tych powszechnie dostępnych na rynku. A w Amsterdamie z kontenerów buduje się mobilne akademiki.

- Można dyskutować, czy to ładna architektura, ale w tym konkretnym przypadku ważne jest to, że nawiązuje do portowej tradycji Gdańska - dodaje Soliwoda.

PKP Nieruchomości, właściciel lokomotywowni, nie ma nic przeciwko, by właśnie tak wykorzystać zrujnowany obiekt. Choć zastrzega, że nie w całości.

- Niewielka część budynku pełni funkcję magazynów - mówi Alicja Szczodrowska z PKP Nieruchomości. - Ale ta pozostała przeznaczona jest do likwidacji. Gdyby miasto miało wobec budynku jakieś plany związane z Euro 2012, jesteśmy otwarci na rozmowę.

Tadeusz Gleinert z referatu rewitalizacji gdańskiego magistratu: - Rewitalizacja społeczna jest niezwykle ważna. Już planujemy, że za trzy lata w budynku, w którym kiedyś mieściła się szkoła, powstanie Dom Otwarty, lokalny klub dla mieszkańców Letnicy. Ale każda nowa propozycja na dzielnicę wzbudza nasze zainteresowanie. Chętnie obejrzymy projekt.

Kategorie: Okolice budowy |

Komentowanie zabronione.